პრეზიდენტი უნდა აირჩიონ ხალხის მიერ არჩეულმა წარმომადგენლებმა (მაგალითად, საკრებულოს წევრებმა, პარლამენტარებმა).9
PRESELECT: პრეზიდენტი პირდაპირ ხალხმა უნდა აირჩიოს vs. პრეზიდენტი უნდა აირჩიონ ხალხის მიერ არჩეულმა წარმომადგენლებმა
შეკითხვის ტექსტი: ბოლო დროს, განიხილება საკითხი საქართველოში პრეზიდენტის არჩევის წესის ცვლილების შესახებ. გთხოვთ, მითხრათ, ამ ორი მოსაზრებიდან რომელს ეთანხმებით? მოსაზრება 1: პრეზიდენტის არჩევა უნდა მოხდეს პირდაპირი არჩევნების წესით, ხალხის მიერ. მოსაზრება 2: პრეზიდენტი უნდა აირჩიონ ხალხის მიერ არჩეულმა წარმომადგენლებმა (მაგალითად, საკრებულოს წევრებმა, პარლამენტარებმა).
შენიშვნა: კითხვა გადაიკოდა. პასუხის ვარიანტები იყო შემდეგნაირად: 1 პრეზიდენტის არჩევა უნდა მოხდეს პირდაპირი არჩევნების წესით, ხალხის მიერ - სრულად ვეთანხმები, 2 პრეზიდენტის არჩევა უნდა მოხდეს პირდაპირი არჩევნების წესით, ხალხის მიერ - ვეთანხმები, 3 პრეზიდენტი უნდა აირჩიონ ხალხის მიერ არჩეულმა წარმომადგენლებმა (მაგალითად, საკრებულოს წევრებმა, პარლამენტარებმა) - ვეთანხმები, 4 პრეზიდენტი უნდა აირჩიონ ხალხის მიერ არჩეულმა წარმომადგენლებმა (მაგალითად, საკრებულოს წევრებმა, პარლამენტარებმა) - სრულად ვეთანხმები, 5 არცერთს არ ვეთანხმები. პასუხის 1 და 2 ვარიანტები გაერთიანდა გაერთაინდა როგორც 'საქართველო უნდა გაწევრიანდეს ევრაზიულ კავშირში', ისევე როგორც 3 და 4 ვარიანტები გაერთიანდა 'საქართველო უნდა გაწევრიანდეს ევროკავშირში'. 'არცერთს არ ვეთანხმები' და არ ვიცი/უარი პასუხზე დაჯგუფდა.
პასუხები:
• პრეზიდენტის არჩევა უნდა მოხდეს პირდაპირი არჩევნების წესით, ხალხის მიერ.
• პრეზიდენტი უნდა აირჩიონ ხალხის მიერ არჩეულმა წარმომადგენლებმა (მაგალითად, საკრებულოს წევრებმა, პარლამენტარებმა).
• არ ვიცი/უარი პასუხზე
PRESELECT სხვა მონაცემთა ბაზებში: